زندگی در آلمان

فهرست

  مقدمه

  زندگی در آلمان

  کشور آلمان که در اروپای غربی و مرکزی واقع شده است. در همسایگی لهستان، دانمارک، اتریش، سوئیس، چک، فرانسه، بلژیک و هلند قرار دارد. برلین، پایتخت این کشور محسوب می‌شود و دارای 16 ایالت است. آلمان حدود 82میلیون نفر جمعیت دارد و زبان رسمی این کشور، آلمانی است. این کشور از نظام سیاسی جمهوری دموکراتیک پارلمانی تبعیت می‌کند. همچنین مذاهب مختلفی در این کشور وجود دارد اما دین اکثر مردم، مسیحیت و اسلام است. در این جا سعی کردیم توضیحات مختصری در مورد این کشور بدهیم تا اگر زندگی درآلمان را انتخاب کردید با این کشور آشنایی مختصری داشته باشید.

  آلمان، کشوری مدرن و پیشرفته در جهان به حساب می‌آید. این کشور از نظر اقتصادی بسیار قدرتمند است به طوریکه در قاره اروپا، جایگاه اول و در جهان، رتبه چهارم اقتصادی را دارد. گردش مالی آلمان در سال 2018 به نسبت سال‌های قبل 30 درصد رشد داشته است به همین دلایل مردم در این کشور از امکانات رفاهی و اجتماعی بسیار خوبی برخوردار هستند. همچنین سطح و کیفیت زندگی در آلمان بسیار بالا است. از همین رو مردم، رضایت بالایی از شرایط زندگی در این کشور دارند.

  از شهرهای مهم این کشورمی‌توان از برلین، مونیخ، برلین، فرانکفورت، هانوفر، اشتوتگارت، نام برد.
  مردم در کشور آلمان، به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند حتی اکثر افراد سن بالا هم می‌توانند انگلیسی صحبت کنند و مانند مردم فرانسه نسبت به زبان خود تعصب ندارند از این نظر مردم انعطاف‌‌پذیری هستند.
   

  هزینه زندگی در آلمان

  اطلاعات زیر براساس سایت numbeo است.

  اطلاعات هزینه ها
  یک وعده غذایی  10/00  یورو
  وعده‌های غذایی برای دو نفر در یک رستوران متوسط  45/00 یورو
  بلیط های یک طرف حمل و نقل مترویی 2/80یورو
  بلیط‌‌ های ماهانه در وضعیت معمول  74/80یورو
  قیمت آغازین برای شروع کار تاکسی از 3/50 یورو
  وسایل عمومی در یک آپارتمان 85 متر مربع(شامل برق، گرمایش و سرمایش، آب و زباله ) 219/75 یورو
  یک دقیقه صحبت با تلفن 0/10 یورو
  باشگاه بدنسازی 30/43 یورو

  برای صرفه جویی در هزینه های کشور آلمان می‌توانید از کارت‌های تخفیف برای حمل و نقل استفاده نمایید. در رستوران‌های سنتی غذا صرف کنید و برای اجاره آپارتمان به سراغ مناطق دور از مرکز شهر بروید. در نظر داشته باشید به طور کلی درآمدزایی در کشور آلمان به صورتی است که از پس هزینه‌های موجود برخواهید آمد.

  یک نکته مهم دیگر وجود دارد و آن هم شرایط خرید به شکل عمده بوده که می‌تواند در هزینه‌های نهایی شما صرفه جویی ایجاد نماید. 

  اگر شما به عنوان یک دانشجو در این کشور زندگی کنید به طور میانگین برای یک ماه، هزینه‌ای معادل 600 یورو باید در نظر بگیرید و اگر محل زندگی شما پایتخت آلمان، شهر برلین است به طبع هزینه زندگی در این شهر بیشتر خواهد بود و تا 800 یورو افزایش می‌یابد. همچنین اگر همراه خانواده باشید، قطعا هزینه‌ها بیشتر می‌شود و به نسبت همین ارقام می‌توانید هزینه یک ماه را برای خانواده خود حساب کنید.

  هزینه درمان در آلمان

  اگر افرادی که در آلمان زندگی می‌کنند بیمه‌ای داشته باشند که توسط دکتر و امتیازات آن کشور قابل قبول باشد برای بهداشت و درمان نگران هزینه زیاد درمان نباشند؛ زیرا به صورت رایگان انجام می‌شود و دیگر از جیب خود هیچ پولی نمی‌پردازند. GOÄ می‌تواند لیست قیمت تمام خدمات پزشکی را ارائه دهد. این لیست حداقل و حداکثر قیمت مراجعه به پزشک را نشان می‌دهد.

  هزینه مراقبت‌های بهداشتی در کشور آلمان

  فهمیدن تفاوت هزینه‌ها در کشورهای مختلف به جامعه و مردم کمک زیادی می‌کند. تا بتوانند برای شناسایی این هزینه راه‌حلی پیدا کنند. هزینه غیر مستقیم مراقبت‌های بهداشتی شامل حمل و نقل به بیمارستان یا کلینیک می‌شود؛ اما راه‌حل‌هایی وجود دارد تا این هزینه را کاهش داده و دیگر نیازی به مراجعه نداشته باشند.

  یکی از این روش‌ها این است که هر فردی خود را ملزم بداند کمک‌های اولیه را یاد بگیرد و در مواقع اضطراری از آن استفاده کند تا دیگر نیازی به آمبولانس نداشته باشند.

  انواع هزینه‌های پزشکی در آلمان:

  • هزینه درمان 50 تا 100 یورو است.
  • آزمایش و چک آپ 20 تا 100 یورو است.
  • دریافت نسخه پزشک 20 تا 30 یورو است.

  این هزینه‌ها برای افرادی بومی و افراد خارجی است؛ البته جای تعجب ندارد که بعضی از افراد خارجی برای درمان به کشور آلمان مراجعه می‌کنند؛ زیرا این کشور دارای بهترین پزشک‌ها و انواع مختلف و کارآمد تجهیزات پزشکی است.

  هزینه درمان به صورت خصوصی

  در آلمان تمامی اقدامات و بیمارستان‌های خصوصی هزینه بردار هستند و رایگان نیستند و به طور معمول هزینه بیمارستان‌های خصوصی را کسانی متقبل می‌شوند که از کشورهای خارج آمده‌اند و هیچ‌ گونه بیمه خدمات درمانی ندارند.

  لازم به ذکر است که چه طرح‌های خصوصی و چه دولتی نیاز به یک طرح بیمه درمانی دارند و اگر کسی این طرح را نداشته باشد طبق قانون آلمان مجازات خواهد شد و باید جریمه‌ بپردازد.

  هزینه خدمات پزشکی

  هزینه خدمات پزشکی در آلمان طبق قوانین ثابتی تنظیم خواهد شد؛ بنابراین هیچ پزشکی نخواهد توانست از حد معین شده، هزینه‌ای بیشتر یا کمتر دریافت کند؛ اما در کل متخصص‌ها نسبت به دکترهای معمولی هزینه بیشتری دریافت می‌کنند.

  جدا از ویزیت دکتر هر فرد لازم است هزینه داروهای خود را پرداخت کند؛ البته در آلمان تمام دکترها موظف هستند داروهایی تجویز کنند که قیمت پایینی دارد و به لطف تشخیص دقیق پزشکان ماهر آلمان آنها آزمایشات و تست‌های اضافی را هرگز تجویز نمی‌کنند.

  افزایش نرخ درمان در آلمان

  هزینه درمان و پزشکی در آلمان ممکن است که افزایش پیدا کند؛ زیرا با هر بار مراجعه به پزشک باید هزینه خدمات پزشکی را پرداخت کرد. برای مثال اگر فردی بخواهد جواب آزمایش‌هایش را همان روزی که به دکتر مراجعه کرد برگرداند باید یک بار دیگر ویزیت را پرداخت کند؛ اما کشور آلمان هزینه‌هایی این چنین را برای خارجی‌ها دریافت نمی‌کند. متوسط هزینه بستری 4000 یورو است. و اگر کسی نیاز به مراقبت‌های ویژه داشته باشد باید 1400 یورو بپردازد.

  گردشگری پزشکی

  با این وجود کسانی هستند که برای درمان به کشور آلمان می‌روند برای توضیحات لازم در مورد خدمات پزشکی این کشور بهتر است افراد خارجی با بیمارستان یا درمانگاه کشور آلمان تماس بگیرند و از تمامی امکانات جویا شوند.

  گردشگری پزشکی یکی از موارد مهم کشور آلمان است؛ زیرا در زمینه پزشکی برای خارجیان، در طول سال 1.2 میلیارد یورو دریافت می‌کنند. به خاطر تیم پزشکی ماهر و متخصص‌های کاردان در کشور آلمان هزینه تجهیزات پزشکی و درمان این کشور از سایر کشورهای جهان بیشتر است.

  کارکرد مراقبت‌های بهداشتی در آلمان

  مراقبت‌های بهداشتی در آلمان به وسیله شرکت‌ها و ارگان‌های خصوصی پشتیبانی می‌شود. اگر کسی در این خصوص دفترچه بیمه داشته باشد دیگر نیازی نیست که هزینه‌ای پرداخت کند. صندوق مراقبت‌های بهداشتی در این کشور به علت نیاز مردم به این تخصص 6.11 درصد تولید ناخالصی دارد و علت آن به خاطر رشد زیاد جمعیت در کشور آلمان است که هر سال نسبت به سال قبل بیشتر می‌شود.

  میزان هزینه بیمه درمان

  هزینه بیمه درمان بستگی به شرایط مردم و شرکت بیمه دارد. پوشش خدمات و تجهیزات درمانی می‌تواند 60 تا 1500 یورو در هر ماه باشد. بیمه درمان و بهداشت بر طبق قوانین آلمان الزامی است. اکثر مردم حتی دانشجوهایی که به کشور آلمان مهاجرت می‌کنند نیاز به بیمه بهداشت و درمان دارند. با این وجود بعضی از مردم فقط می‌توانند یک طرح خصوصی از بیمه را داشته باشند.

  هزینه بیمه عمومی

  بیمه عمومی همان بیمه قانونی است. و تمام مردم در آلمان به طور یکسان پول بیمه را پرداخت نمی‌کنند. بلکه برای هر فرد در شرایط خودش متفاوت است.

  هزینه بیمه عمومی برای کارمندان

  کارمندان باید در کل 14.6 درصد از درآمد ماهانه خود را بپردازند. و این مقدار کلا بر عهده کارمند نیست بلکه 7.3 درصد از هزینه را باید کارفرما بپردازد. و بقیه هزینه مانده بر عهده کارمند است.

  • هزینه بیمه عمومی برای خانواده کارمندان رایگان است.
  • برای کارآموزان هزینه بیمه عمومی بین 54 تا 63 یورو و گاهی تا 28 تا 69 یورو در هر ماه می‌رسد.
  • دانشجویان نیز باید 04 تا 76 یورو بپردازند. و ممکن است به 12 تا96 یورو در ماه برسد.
  • هزینه بیمه مستمری بگیرها 50 تا 10 یورو و 126 یورو در هر ماه است.
  • برای شغل‌های آزاد و خود اشتغالی 14.6 درصد از درآمد ناخال در هر ماه است.
  • در کل تمامی کارکنان در هر شغل و شرایط باید حداقل هر ماه 200 یورو برای بیمه عمومی بپردازند.

  هزینه‌ی درمان برای بیماران خارجی

  اگر فردی به عنوان بیمار خارجی به پزشک در آلمان مراجعه کند. پزشک باید بر اساس معیارهای هزینه در آلمان که Gebührenordnung für zrzte، GO service است، خدمات پزشکی را دریافت کند. این مقدار و مقیاس هزینه در کشور آلمان به صورت الزام درآمده است و همه پزشکان باید آن را رعایت کنند.

  حتی بیمارهای خصوصی هم باید طبق همین قوانین ویزیت شوند. اگر بیمار خارجی یک ویزیت سرپایی داشته باشد، هزینه‌ای که باید پرداخت کند بین 14 تا 33 یورو است؛ هم‌چنین برای تنظیم کردن قرار ملاقات با استفاده از تماس تلفنی، پزشک باید 3 یورو دریافت کند. و اگر مریض، مشاوره‌ای برای عمل داشته باشد باید پزشک معالج 21 یورو بر 3 یورو قبلی اضافه کند و هزینه مشاوره به صورت گسترده 20 یورو است.

  میانگین درآمد در آلمان

  آلمان به لحاظ صنعتی بسیار قوی است از همین رو اگر شما از نظر فنی، مهارت بالایی را داشته باشید و در زمینه‌های مهندسی و فنی متخصص باشید، حقوق بسیار بالایی دریافت خواهید کرد و به طور کل شرایط کاری در کارهای فنی و مهندسی بسیار فوق‌العاده است و شما می‌توانید به عنوان یه متخصص از درآمد بسیار بالا و شرایط و رفاه کامل زندگی در آلمان برخوردار باشید.

  در این بخش شغل‌های پردرآمد در این کشور را بررسی می‌کنیم و میزان درآمد تقریب برای هر یک را اعلام می‌داریم.

  از بهترین شغل‌هایی که در کشور آلمان دیده می‌شود:

  • مدیریت اجرایی سرمایه انسانی است که به میزان 189996 یورو درآمد به طور متوسط برای این حرفه در نظر گرفته شده است. این رشته از دسته شغل‌های انسانی و بسیار سخت در آلمان محسوب می‌شود.
  • مدیر محصولات بانکی با متوسط درآمد 180000 یورو از دیگر گزینه‌های پر سود در این کشور است. یک مدیرمحصولات بانکی در واقع دارایی‌های مهم و اصلی بازاریابی بانکی را مورد بررسی قرار می‌دهد و هدف اصلی در این شغل توسعه برنامه‌های بازاریابی است تا بتواند فروش را در وضعیت بهتری پیش ببرد. طراحی مفهومی ایده‌های خارق العاده در این شغل حرف اول را می‌زند.
  • جانشین مدیر کل با متوسط درآمد 150000 یورو از دیگر گزینه‌های پردرآمد بوده که کار اصلی این شغل برنامه‌ریزی، توسعه و پیاده سازی و نظارت است. به این نکته توجه کنید که نظارت به طور دقیق بر طرح‌های شرکتی صورت می‌گیرد.
  • کمربند سیاه شش سیگما یک شغل پر درآمد در کشور آلمان که به فرد حرفه‌ای گفته می‌شود که در روش شش سیگما زبردست باشد او می‌تواند پروژه‌ها را بهبود بخشد و فعالیت او به صورت تمام وقت خواهد بود. در نظر داشته باشید که متوسط درآمد برای این فرد در حدود 150000 یورو در نظر گرفته شده است.
  اما اگر بخواهیم در مورد حقوق در این کشور صحبت کنیم به این صورت است که به عنوان مثال حقوق یک کارآموز در آلمان به طور میانگین 24 تا 35 هزار یورو در سال است و بعد از اتمام کارآموزی، اگر فرد شغلی به دست آورد، قطعا در سال حدود 40 هزار یورو حقوق دریافت خواهد کرد و حال اگر آن فرد دارای سابقه کاری باشد، همچنان حقوق تا 70 الی 80 هزار یورو در سال افزایش می‌یابد که با این درآمد می‌توان در رفاه کامل در آلمان زندگی کرد.

  قیمت برخی کالاهای اساسی در آلمان

  قیمت برخی از کالاهای سوپرمارکت در کشور آلمان از قرار زیر است:

  • شیر به میزان یک لیتر 0/78 یورو
  • نان سفید تازه به میزان 500 گرم 1/14 یورو
  • برنج سفید به میزان یک کیلوگرم 1/79 یورو
  • تخم مرغ به میزان 12 عدد 1/70  یورو
  • پنیر محلی به میزان یک کیلوگرم 7/42 یورو
  • پیاز یک کیلوگرم 0/85 یورو
  • آب به میزان بطری های یک و نیم لیتری 0/32 یورو

  قیمت لباس در کشور آلمان از قرار زیر است:

  • یک جفت جین 77/16 یورو
  • یک لباس تابستانی از برندهای کپی 33/66 یورو
  • یک جفت کفش نایک 84/42 یورو
  • یک جفت کفش مردانه چرم 105/13 یورو
  برای زندگی در آلمان بسیار مهم است با قیمت کالاهای اساسی مورد نیاز خود آشنا باشید. در اینجا سعی کردیم شما را از مهم‌ترین قیمت‌های کالاهای مهم این کشور آگاه کنیم.

  اقتصاد در آلمان

  اقتصاد در آلمان

  کشور آلمان دارای نیروی کار بسیار حاذقی است به طوری که گردش مالی در این کشور در سال 2018 به میزان 30 درصد از سال‌های قبل بیشتر شده است و این روند به نوبه خود بسیار ارزشمند است. سطح نوآوری در آلمان بسیار بالا است به‌طوری که شما می‌توانید با ایده‌ای که در ذهن خود دارید از ویزای کارآفرینی استفاده کرده و وارد خاک این کشور شوید.

  میزان فساد مالی در کشور آلمان بسیار کم است و همه چیز به شکل دقیق کنترل شده است. این کشور برای سرمایه‌گذاری بی‌نظیر است. در بین 500 شرکت بزرگی که در دنیا وجود دارد 37 شرکت مربوط به این کشور است که رقم قابل توجهی است.

  در نظر داشته باشید که علم و فناوری در این کشور وابستگی بسیار شدید به اقتصاد دارد. کار در کشور آلمان با حقوق بالا بسیار فراهم شده است؛ به‌طوری که وضعیت استخدام در کشور آلمان بیشتر از شرق آن است. گردش مالی در کشور آلمان در شغل‌های برنامه نویسی و آی تی بسیار زیاد بوده و هنوز هم شاهد رشد بالایی در این کشور هستیم.

  مصالح ساختمانی و موارد مربوط به سرمایش و گرمایش تولید شده در کشور آلمان بسیار با کیفیت بوده و جنبه صادراتی بالایی دارد. عایق‌های صنعتی در این کشور بسیار ارزشمند هستند. سیستم‌های تکنولوژی آب بندی تولید شده در این کشور در سال 2015 توانست رتبه اول در جهان را به خود اختصاص دهد.

  این کشور در زمینه تولید ناخالص رتبه بسیار بالایی را شامل می‌شود.

  سوالات متداول

  از آنجایی که موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR در زمینه اعزام دانشجو به آلمان و سایر کشورهای دنیا تخصص دارد، این روش را برای مهاجرت به آلمان توصیه می نماید.

  شهر هامبورگ دارای 17 دانشگاه است که 6 دانشگاه دولتی بوده و از نظر هزینه ای در وضعیت نرمال قرار دارد. برلین از دسته شهرهای پرجمعیت در آلمان محسوب می شود و جمعیت این کشور در حدود 4 میلیون نفر اعلام شده است و در حدود 60 درصد از مردم این کشور هیچ دینی ندارند. این کشور نیز می تواند یک گزینه خوب برای ایرانیان باشد. سایر شهرهای آلمان کمتر مورد تأیید برای مهاجرت هستند.

  اقامت به طور کلی به دو شکل موقت و دائم است. شما با داشتن اقامت هر کشور چه به صورت دائم و چه موقت با شهروندان عادی آن کشور فرقی ندارید و این موضوع در مهاجرت به آلمان نیز صدق می کند.

  نظرات
  مشاوره رایگان

  هفــت روز هفتــه از ســـاعت ۸ صبح تا ۱۲ شــب

  مشاورین متخصص ماآماده هستند تا به شما در زمینه مهاجرت و بهترین مسیرهای مهاجرتی به طور تخصصی کمک کنند. برای دریافت مشاوره می توانید با شماره های موسسه تماس گرفته و یا از طریق مشاوره آنلاین سایت، با ما در ارتباط باشید.

  شماره تماس : 02128425447 

  طراحی و توسعه توسط رابینت